Licencja żeglarska jest niezbędnym dokumentem, który pozwoli każdemu prawdziwemu pasjonatowi żeglarstwa nie tylko odbywać samotne rejsy na jachtach żaglowych po wodach śródlądowych czy nawet morskich, ale również w pełni korzystać ze wszystkich dodatkowych możliwości patentu dającego uprawnienia do pracy z dorosłymi, dziećmi, organizowania ważnych wodnych wydarzeń i dalszych wypraw.

Przekonaj się, dlaczego warto w dzisiejszych czasach zadbać o patent żeglarza jachtowego!

Licencja żeglarska – niby dla elity, a jednak…

Zwykło się twierdzić, że licencja żeglarska to dokument niezbędny jedynie dla tych, którzy pływają częściej od statystycznych amatorów morskich wędrówek. Jednak na terenie wielu obiektów wypoczynkowych możemy spotkać się z odmową wypożyczenia sprzętu, jeśli nie pokażemy stosownego patentu żeglarza jachtowego.

Aby rozwiązać problem, wystarczy zapisać się na jeden z dostępnych kursów dla żeglarzy. Zdaje się na nim szereg egzaminów, skutkujących zdobyciem licencji, która daje wiele możliwości. Do wzięcia udziału w kursie zaprasza się młodzież, która skończyła 14 lat oraz starsze osoby. Patenty żeglarskie określone zostały przez Polski Związek Żeglarski. Dzieli się je na trzy typy:

–       żeglarz jachtowy

–       jachtowy sternik morski

–       kapitan jachtowy

Patent żeglarski – co nam daje patent żeglarza?

 Ogólnie rzecz ujmując, patent żeglarza umożliwia pływanie wszystkim co ma żagle na śródlądziu. Patent jachtowego sternika morskiego natomiast, pozwala prowadzić jednostki również na morzu, jednak nie mogą mieć one kadłuba dłuższego niż 18 metrów.

Patent kapitana jachtowego znajduje się najwyżej w hierarchii licencji żeglarskich i umożliwia pływanie praktycznie wszystkim co ma żagle i się do tego nadaje. 

Licencja żeglarska – nauka uprawnień i świetna zabawa

Droga do uzyskania licencji żeglarskiej nie jest okupiona nadmiernym wysiłkiem ponad własne siły i koniecznością przechodzenia wciąż przez te same, uciążliwe etapy. Dla prawdziwego fana wodnych sportów i morskich podróży to doskonała okazja do sprawdzenia swojej orientacji w terenie, umiejętności analitycznego myślenia, ćwiczenia refleksu oraz współpracy w grupie.

Na obozach żeglarskich, podczas których wyrabia się patenty, poznać można rzeszę prawdziwie zakręconych na punkcie żeglarstwa ludzi z podobnym do naszego podejściem.

Takie przyjaźnie, zacieśniane już w czasie profesjonalnie organizowanych wypraw na wodę, pozostają z nami nierzadko przez całe życie. Zdobyta licencja żeglarska zachowuje ważność dożywotnio. Jedyna zmiana zachodzi wtedy, gdy decydujemy się przejść na wyższy poziom umiejętności i wyższy stopień w kwestii tytułu. A więc – do boju!