Produkcja statków na przestrzeni lat rozwijała się niezwykle prężnie, zwłaszcza od chwili, gdy do głosu doszły nowe technologie i osiąganie parametrów technicznych z nimi związane. Był w historii światowego żeglarstwa taki czas, że polskie stocznie pod kątem jakości proponowanych rozwiązań stanowiły prawdziwy powód do dumy.

Dziś to już niestety tylko przeszłość. Sprawdźmy więc, które kraje obecnie produkują najlepsze statki na świecie!

Najlepsze statki – tradycja włoska

Wysoki poziom profesjonalizmu w kwestii tworzenia nowoczesnych statków przez Włochów nie powinien nikogo dziwić. Naród ten od wieków nastawiony był na odkrywanie dalekich lądów przy zastosowaniu optymalnych narzędzi transportu.

Najlepsze morskie statki z Włoch silnie nawiązują do tradycji portugalskiej, czyli dokładnie tej, z której wywodził się najsłynniejszy odkrywca lądów w całej historii świata – Krzysztof Kolumb.

Nowoczesne projektowanie okrętów i statków wycieczkowych idzie z duchem czasu, a jednak w każdej, nawet najnowocześniejszej formie dostrzec możemy wpływy konstrukcyjne i projektowe charakterystyczne dla modeli znanych już w XV wieku. Okazuje się, że wypróbowane patenty pozostają wieczne, zmienia się jedynie rodzaj materiału oraz technologia wykonania i montażu.

Najlepsze statki – nie zapomnijmy o Azji

Jak wiemy, Chiny przodują w światowej produkcji w ostatnich latach, miażdżąc swoją tanią siłą roboczą napędzającą jeden z największych przemysłów na świecie, także nie powinno nas zdziwić, że znajdują się w top 3 największych producentów statków i wielkich wycieczkowców na świecie.

Nie zapominajmy również o Japonii słynącej ze swojej wyśmienitej floty morskiej, technologicznie rozwiniętym Singapurze oraz Korei Południowej. Giganty produkcji, ale czy najlepsze?

Najlepsze statki – które kraje wiodą prym w produkcji?

Obserwując rozwój światowego żeglarstwa, można wysnuć wniosek, że najlepsze morskie statki wytwarzają państwa nie tylko bezpośrednio sąsiadujące z morzami i oceanami, ale również silnie krzewiące kulturę morza w społeczeństwie. Do grona tych państw zaliczymy m. in.

Hiszpanię, Francję, Holandię, Meksyk, a także Rosję, na której statki najsilniejszy popyt odnotowuje się o dziwo w Chinach i Japonii, mimo faktu, że przecież właśnie te dwa państwa mają jedną z najlepiej rozwiniętych technologii produkcyjnych na świecie – i to praktycznie w każdej dziedzinie.

Im większy postęp technologiczny i informatyczny danego kraju – tym lepsze systemy nawigacyjne w statkach, ich konstrukcje i niebanalny „dizajn”, również pod kątem urządzonych wnętrz.